BIP

Wdrożenie Programu Ochrony Powietrza w Gminie Bystra-Sidzina

„Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027”

 

Wdrożenie Programu Ochrony Powietrza w Gminie Bystra-Sidzina

FEMP.02.05-IZ.00-0016/23

 

Głównym celem projektu jest wsparcie gminy w transformacji energetycznej oraz wdrażaniu Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego. Projekt ma na celu m.in. poprawę jakości życia i środowiska wszystkich mieszkańców poprzez dostarczenie wsparcia, informacji i edukacji ekologicznej.

W czasie trwania projektu prowadzony jest Punkt obsługi mieszkańców ds. związany z ochroną powietrza. Punkt jest otwarty przez 8 godzin w godzinach funkcjonowania Urzędu Gminy Bystra Sidzina.

 

Punkt obsługi mieszkańców Ekodoradca zlokalizowany jest w budynku Urzędu Gminy Bystra-Sidzina, pod adresem:

34-235 Bystra Podhalańska 373 pokój nr 6

tel. 18 26 81 220 wew. 132

email: ekodoradca@bystra-sidzina.pl

 

Czynny w godzinach (oprócz świąt i dni ustawowo wolnych):

Poniedziałek                      8 – 16

Wtorek – Piątek                7 – 15

 

W ramach projektu prowadzone są lokalne akcje informacyjno - edukacyjne w zakresie ochrony klimatu, poprawy jakości powietrza i wdrażania uchwał antysmogowych dedykowanych dla każdej grupy społecznej w Gminie Bystra-Sidzina. Dodatkowo organizowane są wydarzenia poświęcone tematyce ochrony powietrza. Podczas akcji dostępny jest Punkt Obsługi Ekodoradcy, rozpowszechnione są informacje m. in. na temat zanieczyszczeń powietrza, dostępnych programach wsparcia na likwidację niskiej emisji a także wykorzystania OZE.

 

Każdego roku organizowane są spotkania z grupami opiniotwórczymi działającymi na terenie Gminy Bystra-Sidzina. Grupami opiniotwórczymi na terenie Gminy są m.in. nauczyciele, księża, koła gospodyń wiejskich, ochotnicza straż pożarna, sołtysi oraz stowarzyszenia takie jak np. Stowarzyszenie Tradycja i Natura.

Efektem udziału mieszkańców w projekcie jako jego odbiorców będzie poprawa jakości powietrza w gminie i regionie. Odbiorcami projektu są także lokalne instytucje, takie jak szkoły, przedszkola, urząd i gminne centrum kultury. Ekodoradca prowadzi działania edukacyjne i informacyjne w tychże miejscach, aby zwiększyć świadomość ekologiczną wśród osób odwiedzających te instytucje.

Do wsparcia prowadzonych działań doradczych i edukacyjnych zaadoptowano punkt obsługi mieszkańców (umeblowanie, zakup sprzętu komputerowego, drukarki wielofunkcyjnej, ponadto zakupiony zostanie mobilny terminal do prowadzenia inwentaryzacji źródeł ogrzewania w terenie wraz z oprogramowaniem, kamera termowizyjna oraz miernik jakości powietrza wraz z tablicą do wyświetlania wyników pomiaru.

W ramach projektu przygotowana zostanie Gminna strategia transformacji energetycznej. Zakupiona zostanie specjalistyczna aplikacja i sporządzony zostanie kompleksowy bilans energetyczny obejmujący wszystkie nośniki energetyczne występujące na terenie gminy, wraz z źródłami OZE. Przeprowadzona zostanie również analiza problemu ubóstwa energetycznego. Dane te zostaną wykorzystane do aktualizacji gminnego dokumentu strategicznego, uwzględniający kwestie transformacji energetycznej gminy.

Dzięki wsparciu Ekodoradcy, mieszkańcy mają możliwość skorzystania z programów finansowych i dotacji, które pomogą im w modernizacji swoich systemów grzewczych. Dzięki wymianie nieefektywnych urządzeń grzewczych na ekologiczne rozwiązania oraz podnoszeniu świadomości ekologicznej, emisja szkodliwych substancji zostanie zredukowana, co wpłynie pozytywnie na zdrowie i komfort życia mieszkańców Gminy Bystra-Sidzina.

 

 

Data rozpoczęcia projektu: 15-01-2024r.              Data zakończenia projektu: 15-01-2027r.

Koszt całkowity: 588 192,82 PLN              Dofinansowanie: 499 963,90 PLN

 

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

 

 

Powrót na górę