BIP

Aktualności

16 Kwiecień 2024

Nasza gmina już po raz trzeci wzięła czynny udział w akcji #Posprzątajznamimałopolske. Przeprowadzona akcja miała na celu zwrócenie uwagi na problem pozostawiania śmieci na terenach rekreacyjnych, turystycznych i leśnych. Dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji oczyszczania terenu naszej gminy i jednocześnie prosimy mieszkańców o zwrócenie uwagi na problem zaśmiecania i uświadamianie tych, którzy śmiecąc, nie zdają sobie sprawy z tego, jak wiele swoją beztroską i bezmyślnością wyrządzają zła w naszym wspólnym środowisku. (Tekst i fot. W. Zembol) (tutaj oznaczyć profil @posprzataj z nami malopolske)

10 Kwiecień 2024

Ołtarz znajdujący się w kaplicy na cmentarzu komunalnym w Bystrej Podhalańskiej, został przeniesiony ze starego drewnianego kościoła w Bystrej Podhalańskiej. Na przełomie roku 2023/2024 została rozpoczęta jego renowacja, która polegała na eliminacji kornika z drewnianych elementów ołtarza, usunięciu farby, uzupełnieniu uszkodzeń, impregnacji, gruntowaniu, malowaniu, remontu świeczników, wykonaniu zdobień ram obrazów oraz elementów ołtarza. Prace związane w renowacją ołtarza zakończono w kwietniu 2024 r. Inwestorem przeprowadzonych prac jest Gmina Bystra-Sidzina.

9 Kwiecień 2024
wybory samorządowe 2024

W dniu 7 kwietnia 2024r. odbyły się w całym kraju wybory do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

27 Marzec 2024

27 Marzec 2024

26 marca 2024 r., w uznaniu za wkład w rozwój samorządu i zaangażowanie społeczne, wójt gminy Bystra-Sidzina, Stanisław Tempka, został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi. Uroczystość odbyła się w gabinecie I wicewojewody małopolskiej, Elżbiety Achinger, która przyjęła przedstawicieli z trzech jednostek samorządowych, w tym z gminy Bystra-Sidziny. Podczas spotkania, Elżbieta Achinger wyraziła uznanie dla pracy samorządowców i ich nieustannego zaangażowania na rzecz lokalnych społeczności. Powiedziała także, że praca dla samorządu i w ramach jego struktur, to zadanie, które wymaga szerokiego zaangażowania i potrzeby znajomości lokalnej społeczności oraz chęci pełnienia służby z oddaniem. Życzyła odznaczonym, by przyznane odznaczenia były drogowskazem do dalszych poczynań i rozwoju działalności społecznej. Wśród obecnych na ceremonii byli również inni liderzy samorządowi, w tym radny gminy Bystra-Sidzina, Bogusław Mazur, co podkreśla wspólnotowy charakter i znaczenie tego wyróżnienia dla całej gminy Bystra-Sidzina.

26 Marzec 2024

Nie od dziś wiadomo, że gospodynie są zawsze i wszędzie tam, gdzie potrzeba. Stosownie do okazji gotują, pieką, promują gminę, prezentują lokalne potrawy i pielęgnują tradycję. Bardzo twórczy i intensywny czas przed świętami wielkanocnymi upłynął gospodyniom na przygotowaniu lokalnych potraw i ciast wielkanocnych, które zaprezentowały podczas konkursu. Z potraw znalazły się m. in. : królik w śmietanie, zupa chrzanowa, „jaskółcze gniazda” z sosem, chrzan z korzenia, „kolorowa wieża z warzyw” w galarecie, pieczeń z jajkiem, buraczki z chrzanem, sałatka jarzynowa, jajka faszerowane, deski serów i wędlin, chleb. Z wypieków znalazły się: babki wielkanocne, mazurek, sernik, baranek wielkanocny, muffinki. Jury konkursowe doceniło doskonałą jakość potraw i nietuzinkowy smak takich potraw jak: królik w śmietanie i chrzan z korzenia. W kategorii potrawy wielkanocne przyznało II miejsce naszym paniom właśnie za te potrawy. Ogromne gratulacje!

12 Marzec 2024

Dbasz o swoje najbliższe otoczenie? Chcesz, żeby Twoja gmina była wspaniałym miejscem do odpoczynku i turystyki? Wiesz, jak szkodliwe jest zaśmiecanie terenów zielonych? Przyłącz się do akcji i posprzątaj z nami Małopolskę! 12 kwietnia br. Na terenie gminy Bystra-Sidzina odbędzie się po raz trzeci akcja pod nazwą „Posprzątaj z nami Małopolskę”. Akcja ma na celu zwrócić uwagę na problem pozostawiania śmieci na terenach rekreacyjnych, turystycznych oraz polskich lasach. Jeszcze nigdy środowisko nie potrzebowało naszej pomocy tak bardzo jak teraz. A ponieważ wielkie zmiany zaczynają się od małych kroków i od lokalnej społeczności, dlatego naszymi działaniami chcemy zainspirować mieszkańców do wyjścia na wiosnę w plener i posprzątania swojej najbliższej okolicy. Osoby chcące wziąć udział w akcji, prosimy o zebranie się w piątek, 12 kwietnia o godzinie 8.30 przy kapliczce na Binkówce w Sidzinie. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w akcji promującej ekologię. Więcej informacji pod numerem telefonu: 18 268 12 20 wew. 132

12 Marzec 2024

4 marca 2024 roku w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Bystrej Podhalańskiej o godzinie 9.00, odbyły się gminne eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. „Młodzież Zapobiega Pożarom”. W eliminacjach brało udział dwunastu uczniów szkół podstawowych z Bystrej Podhalańskiej i ze Sidziny. Młodzież została podzielona na dwie grupy wiekowe, tj.: I grupa wiekowa – szkoły podstawowe, klasy I-IV 1. Krystian Adamiec – Szkoła Podstawowa Bystra Podhalańska, 2. Dawid Błachut - Szkoła Podstawowa Bystra Podhalańska, 3. Sebastian Adamiec - Szkoła Podstawowa Bystra Podhalańska, 4. Kacper Gałka – Szkoła Podstawowa Sidzina, 5. Wiktor Staszczak - Szkoła Podstawowa Sidzina, 6. Dawid Palowski- Szkoła Podstawowa Sidzina, II grupa wiekowa – szkoły podstawowe, klasy V-VIII 7. Jakub Drobny – Szkoła Podstawowa Bystra Podhalańska, 8. Kacper Wójciak – Szkoła Podstawowa Bystra Podhalańska, 9. Patryk Bachut – Szkoła Podstawowa Bystra Podhalańska, 10. Karol Talapka - Szkoła Podstawowa Sidzina, 11. Kacper Gałka - Szkoła Podstawowa Sidzina, 12. Jakub Gałka - Szkoła Podstawowa Sidzina, Eliminacje zostały przeprowadzone w formie pisemnej i ustnej, dzięki którym wyłoniono...

1 Marzec 2024

Miasteczko rowerowe umożliwia praktyczne ćwiczenia w warunkach zbliżonych do rzeczywistości. Składa się ono z oznakowania poziomego w postaci linii krawędziowych, osiowych, i segregacyjnych, przejść dla pieszych oraz drobnych elementów typu strzałki, a także pionowych znaków drogowych. Dzięki realizowanemu przez Gminę Bystra-Sidzina projektowi pn. „Wyznaczenie i doposażenie przejść dla pieszych na drodze powiatowej nr 1709K oraz doposażenie szkół w narzędzia edukacyjne z zakresu ruchu drogowego w Gminie Bystra-Sidzina”, uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy, mogą doskonalić swoje umiejętności jazdy na rowerze w nowo powstałych placach manewrowych. Na terenie Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Sidzinie powstało stacjonarne miasteczko rowerowe, którego celem będzie wzrost świadomości młodzieży szkolnej z zakresu ruchu rowerowego. Stanowi ono idealne miejsce do nauki praktycznych umiejętności, związanych z jazdą na rowerze. Uczniowie będą mogli rozwijać swoje zdolności rowerowe w kontrolowanych warunkach, co przyczyni się do zwiększenia ich pewności siebie oraz bezpieczeństwa na drogach. W miasteczku znajdują się różnorodne elementy, takie jak znaki drogowe,...

11 Styczeń 2024

W 2023 roku Gmina Bystra-Sidzina starła się o udzielenie pomocy finansowej na doposażenie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w ramach działania „MAŁOPOLSKIE OSP 2023”. Otrzymane z Urzędu Marszałkowskiego dofinansowanie przeznaczono na remont sali szkoleń oraz punktu alarmowego w budynku remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Sidzinie oraz zakupu odzieży specjalistycznej, zestawów PSP R1, noszy ratowniczych dla OSP w Bystrej Podhalańskiej.

Strony

Zapisz się do News Feed
Powrót na górę