BIP

DOŻYNKI POWIATOWE 2017

15-09-2017, 14:08 -- Zbigniew Lipka

 

W drugą niedzielę września w Łętowni odbyły się doroczne dożynki powiatu suskiego, których gospodarzami była w tym roku Gmina Jordanów. Bystrą Podhalańską i Sidzinę podczas uroczystości reprezentował Wójt Gminy, Przewodniczący Rady Gminy oraz grupa Pań z Koła Gospodyń z Bystrej Podhalańskiej.

Jak co roku, obok tradycyjnych obrzędów dożynkowych odbył się konkurs Wieńca Dożynkowego. Wieńce przyniesione i ośpiewane przez panie z kół gospodyń z poszczególnych miejscowości naszego powiatu zachwycały starannością wykonania i różnorodnością.

Z dumą informujemy, że wieniec przygotowany przez gospodynie z Bystrej Podhalańskiej ujął również jury konkursowe, które zdecydowało przyznać naszej reprezentacji II miejsce w kategorii „Wieniec współczesny”. Przedstawicielka Komisji Konkursowej wyróżniła panie z Bystrej Podhalańskiej za strój, w którym zaprezentowały się podczas ośpiewania wieńca, bowiem stroje bystrzańskich gospodyń bardzo mocno nawiązują do tradycji regionu.

Jednym z punktów programu było wręczenie zasłużonym rolnikom podziękowań za wkład pracy w prowadzenie gospodarstwa rolnego. Z inicjatywy Prezesa Małopolskiej Izby Rolniczej i Starostwa Powiatowego, co roku od 10 lat wyróżnionych zostaje 9 rolników z poszczególnych gmin powiatu suskiego.

W tym roku otrzymał to zaszczytne wyróżnienie rolnik z Sidziny Pan Stanisław Trzop. W uznaniu pozytywnego przykładu, prowadzenia gospodarstwa rolnego wyróżniony został „Dyplomem uznania za całokształt działalności na rzecz rolnictwa i środowiska wiejskiego”.

Pan Stanisław zajechał do Łętowni parą koni i tradycyjnym wozem „rafiokiem z półkoskami”, oczywiście jak na porządnego gazdę przystało w stroju góralskim, wzbudzając po drodze niemałe zainteresowanie. Podczas dożynek nie tracił czasu, urządzał przejażdżki najpierw dla dzieci ale i dla dorosłych wzbudzając zainteresowanie gości.

Państwo Maria i Stanisław Trzop zamieszkali w Sidzinie, prowadzą nie tylko gospodarstwo rolne ale też zajmują się agroturystyką. Obecnie posiadają 5 krów i 14 sztuk młodego bydła, 2 konie i kilka owiec. Pan Stanisław jest rolnikiem z zamiłowania, mówi że jest to jego pasja szczególnie ukochał konie, które zawsze były w gospodarstwie.

Tegoroczne dożynki gminne oraz dożynki powiatowe mamy już za sobą. W przyszłym roku spotykamy się w Gminie Budzów, aby wspólnie dziękować Bogu za plony.

piątek, 15 Wrzesień, 2017
Powrót na górę