BIP

Dożynki Powiatu Suskiego 2016 w Sidzinie

06-09-2016, 12:08 -- Barbara Dudek

 

 

Jak gdyby chcąc wynagrodzić nam niesprzyjające warunki pogodowe z dwóch poprzednich edycji Dożynek Powiatowych organizowanych przez gminę Bystra-Sidzina (w 2002r. i 2009r.), tegoroczne święto plonów w Sidzinie, które miało miejsce 4 września, zachwyciło wspaniałą, słoneczną pogodą.

„…przynieśliśmy dziś w darze chleb, owoc naszej pracy i Boskiej Łaskawości i składamy go w ofierze z wieńcem, do którego razem z kłosami wpletliśmy nasze trudy i problemy dnia codziennego…”.

Piękny, kolorowy korowód z wieńcami z całego powiatu przeszedł z parkingu do przepięknego kościoła parafialnego pw. św. Mikołaja w Sidzinie, gdzie po słowach powitania rozpoczęła się uroczysta Msza Święta Dożynkowa w oprawie muzycznej przygotowanej przez orkiestrę OSP Sidzina i panie ze Stowarzyszenia Gospodyń „Sidzinianki”, której przewodniczył ksiądz proboszcz Józefa Bafia. Dziękowano za plony i wszelkie błogosławieństwa. We Mszy Świętej uczestniczyli: mieszkańcy ról Kostkowej i Kulkowej z Sidziny (którzy złożyli w ofierze wieniec uwity z tegorocznych zbóż i chleb powstały dzięki Bożemu błogosławieństwu i pracy ludzi), panie z Koła Gospodyń z Bystrej Podhalańskiej oraz grupy z wieńcami z Marcówki,  Żarnówki,  Huciska-Pewelki,  Zawoi,  Skawicy,  Palczy,  Budzowa,  Łętowni i z Sidziny, jak również poczty sztandarowe Instytucji i Stowarzyszeń oraz licznie przybyli na tę uroczystość znamienici goście.

Po uroczystościach kościelnych korowód prowadzony przez orkiestrę OSP Sidzina i Kompanię Honorową jednostki OSP Sidzina przemieścił się na plac festynowy, gdzie od odegranej „Roty” rozpoczęła się oficjalna część spotkania.

Centralnym punktem każdych dożynek jest przekazanie chleba gospodarzom - w naszym przypadku przekazano go na ręce Starosty Suskiego pana Józefa Bałosa i Wójta Gminy Bystra-Sidzina pana Stanisława Tempki. Po słowach podziękowań i życzeń dla rolników rozpoczął się konkurs wieńca dożynkowego wraz z jego ośpiewaniem. Komisja oceniająca, w skład której wchodzili etnografowie-regionaliści: pani Dorota Majerczyk, pani Małgorzata Wójtowicz –Wierzbicka i pan Andrzej Peć, dokonała oceny wieńców i przyznała następujące miejsca:

Wieniec tradycyjny:

1 miejsce - Stowarzyszenie "Nasza Skawica",

2 miejsce - "Gaździny" przy  Bractwie Zbójników spod Babiej Góry Marcówka,

3 miejsce - KGW w Budzowie oraz KGW "Zawojanki".

 

Wieniec współczesny:

1 miejsce - KGW w Żarnówce,

2 miejsce -  KGW w Kurowie,

3 miejsce - KGW w Palczy.

 

Wręczono również nagrody dla wyróżniających się rolników z gmin powiatu suskiego -  wśród nagrodzonych znalazło się m.in. dwóch rolników z naszej gminy: Stanisław Szpak z Sidziny oraz Władysław Zembol z Bystrej Podhalańskiej. Nagrodzono również laureatów powiatowego konkursu na najpiękniejszy ogród i obejście w gospodarstwie rolnym. W tym konkursie I miejsce w kategorii: „obejście w gospodarstwie rolnym” zdobyła mieszkanka Bystrej Podhalańskiej – Jadwiga Kaczmarczyk.

 

Podczas uroczystości specjalne podziękowanie za całokształt pracy i działalności na rzecz rolnictwa w naszej gminie otrzymała - z rąk Wójta Gminy Stanisława Tempki i Przewodniczącego Rady Jana Motora - Pani Janina Totoś – wieloletni doradca rolny na naszym terenie.

 

Wiele emocji dostarczył konkurs na kręcenie powrósła. Zawodniczki miały za zadanie jak najszybciej skręcić powrósło w taki sposób, aby było ładne i odpowiednio wytrzymałe. Najlepiej w tej dyscyplinie zaprezentowały się panie, którym przyznano miejsca:

1 miejsce - Zofia Kostka z Sidziny,

2 miejsce - pani ze Stowarzyszenia "Nasza Skawica",

3 miejsce - pani z KGW Żarnówka,

wyróżnienie: Maria Kordel z Stowarzyszenia Gospodyń "Sidzinianki".

 

Mieszkańcy ról Kostkowej i Kulkowej z Sidziny przygotowali tradycyjne już przyśpiewki. Na scenie wystąpiły też panie z KGW z Bystrej Podhalańskiej i dzieci z Zespołu Regionalnego „Holniki”.  Czas umilił również koncert orkiestry OSP Bystra Podhalańska i koncert folkkapeli „Góralska Hora”. Na wieczór zostały tylko tańce i zabawa, która skończyła się tuż przed nadejściem deszczu.

 

Na wielkie podziękowania zasługują wszyscy ci, którzy przyczynili się do przygotowania tej przepięknej uroczystości. Było to ponad siedemdziesiąt osób, które nie szczędziły sił by wszystko wyszło dobrze. Słowa podziękowania kierujemy zwłaszcza do mieszkańców ról Kostkowej i Kulkowej z Sidziny, jak również pana Stanisława Czernika, pani Sołtys Sidziny Kazimiery Czarnej i Starostów Dożynkowych - pani Zofii Matyasik i pana Czesława Kulki.

(GOKPTIS)

Poniżej link do galerii zdjęć:

wtorek, 6 Wrzesień, 2016
Powrót na górę