BIP

„MIĘDZY DAWNYMI A NOWYMI CZASY” 2019

14-08-2019, 15:12 -- Anna Nieużytek

Upalne, niedzielne popołudnie 11 sierpnia można było spędzić w Skansenie w Sidzinie Muzeum Kultury Ludowej uczestnicząc w cyklicznej imprezie plenerowej „Między dawnymi, a nowymi czasy”. Impreza organizowana przez członków Stowarzyszenia „Tradycja i Natura” w Bystrej-Sidzinie i Skansen w Sidzinie Muzeum Kultury Ludowej, od początku swojego istnienia skupia się na prezentacji i promocji produktów lokalnych - dzieł wytwarzanych przez twórców ludowych, jak i regionalnych tradycyjnych dań. Zgodnie z duchem imprezy wszystko odbywa się „ Między dawnymi, a nowymi czasy”- czyli dawne dania, tradycyjne zajęcia wykonywane, przygotowane czy podane w nowoczesny sposób z zastosowaniem współczesnych materiałów.

Podczas imprezy można było podziwiać rękodzieło ludowe, zakupić produkty pszczelarskie, ręcznie robione pamiątki, wykonać własnoręcznie wianek z ziół czy bukiet do poświęcenia na 15 sierpnia, wziąć udział w produkcji domowego makaronu, warsztatach malowania, zobaczyć zwierzęta gospodarskie oraz uczestniczyć w pełnej tajemniczości niespodziance, podczas której degustowano niezwykłe potrawy światowej kuchni i prezentowano techniki przydatne w walce ze stresem. Wszystko oczywiście z przymrużeniem oka. Panie przygotowały znane od pokoleń smaczne i zdrowe dania kuchni regionalnej: kluski bulate, placki na blase, zupa z kiszonych rydzów czy zupę z serwatki z sałatą. Prócz tego była cała gama domowych ciast, w sam raz do popołudniowej kawy, która oczywiście też była serwowana. Wszystko przygotowane przez członków Stowarzyszenia Tradycja i Natura Wszystko okraszone było piękną muzyką w stylu folk prezentowaną przez zespół „ Walor” Podczas imprezy można było także odwiedzić skansenowe ekspozycje i odbyć swoistą podróż w dawne czasy. Z gościny w muzeum skorzystało w tym dniu wielu znamienitych gości, mieszkańców naszych terenów i turystów zaszczycając organizatorów swoją obecnością.

Dziękujemy za Państwa obecność na imprezie „ Między dawnymi a nowymi czasy „ w Sidzinskim skansenie, która sprawiła nam ogromną radość i utwierdziła w przekonaniu że kultura regionu i wszelkie wydarzenia świadczące o jej pięknie i odrębności są dla Państwa ważne i spotykają się z niesłychanie miłym przyjęciem, a dla organizatorów stanowi to dodatkowy bodziec do działania w poczuciu dobrze wykonanej pracy.

Organizatorzy Stowarzyszenie „ Tradycja i Natura”

Skansen w Sidzinie MKL

Fot. A. Nieużytek

 

środa, 14 Sierpień, 2019
Powrót na górę