BIP

Przyjaciel Ziem Górskich

12-12-2022, 11:50 -- redaktor

10 grudnia 2022 r. w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Żywcu,  Koalicja Marek Ziem Górskich, już po raz 18 zorganizowała galę finałową konkursu Osobowość Ziem Górskich. Wśród nominowanych do tego zaszczytnego tytułu, którzy weszli do ścisłego finału, znalazła się pani Jadwiga Czarny – dyrektor Skansenu w Sidzinie.

Konkurs ma na celu popularyzację ludzi, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, których działalność i osiągnięcia na terenie ziem górskich mogą stanowić wzór do naśladowania i zachętę dla innych. Laureatami sa osoby, które w wybitny sposób przyczyniły się do rozwoju regionów górskich.  Nagrody w konkursie przyznawane są w kilku kategoriach. Pani Jadwiga Czarny, znalazła się w finałowej trójce w kategorii Osobowość Ziem Górskich.

Obecnie jest dyrektorem Skansenu w Sidzinie-Muzeum Kultury Ludowej. Dzięki niej, Skansen otrzymał  wyróżnienie za zaangażowanie w organizację 25 Edycji Dni Dziedzictwa w Polsce, honorowy tytuł „Mecenasa Kultury Powiatu Suskiego 2017”,  podziękowanie od Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi za konkurs „Łowcy skarbów kultury”. W okresie jej kierowania, Skansen w Sidzinie Muzeum Kultury Ludowej został uhonorowany III miejscem w kategorii Unikatowa Atrakcja Turystyczna, podczas Małopolskich Obchodów Światowego Dnia Turystyki, zorganizowanych w Lusławicach jesienią 2022 r.

Przez wiele lat pełniła funkcję dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury Promocji, Turystyki i Sportu. Łączy pracę i pasję, którą jest rodzima kultura i twórczość ludowa. Autorskimi tekstami promuje i wspiera lokalne grupy i projekty. Tworzy teksty piosenek, wiersze oraz scenariusze (często pisane gwarą). Jej twórczość publikowana jest w „Biuletynie Samorządowym Gminy Bystra-Sidzina”. Fragmenty można odnaleźć również w Rocznikach Babiogórskich, których wydawcą jest Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich. Od wielu lat jej teksty wykorzystywane są przez mieszkańców gminy i członków organizacji w różnorakich przeglądach konkursach (m.in. „Babiogórskie Podłazy”, „Sabałowe bajania”, „Kultura i folklor Podbabiogórza”), jak również w różnego rodzaju eventach (m.in. jasełka „Co się wydarzyło w Betlejem”(2016), doroczne obrzędy dożynkowe). 

Jest osobą od wielu lat zaangażowaną w życie społeczności lokalnej, jej zainteresowania wiążą się ściśle z historią regionu i ludzi zamieszkujących te tereny. Bardzo leży jej na sercu dobro „Małej Ojczyzny”. Wiele z jej poczynań służy promocji i poprawianiu wizerunku wsi. Swoje doświadczenie, chęć działania i służenia innym przekłada na konkretne działania.

Od początków istnienia Stowarzyszenia „Tradycja i Natura Bystra-Sidzina” jest jego członkiem, a od dwóch dekad działalności, angażuje się w życie Stowarzyszenia „Sidzinianki” w Sidzinie, którego jest jedną z inicjatorek. 

Pani Jadwiga Czarny przewodniczy wszelkim działaniom społecznym podejmowanym na obszarze wsi i gminy, w której mieszka. Jest motorem napędowym działań podejmowanych przez kobiety zrzeszone w Stowarzyszeniu „Sidzinianki”. Do wspólnych osiągnięć zaliczyć można realizację projektów: „Kobieta aktywna, zawsze zdrowa piękna i młoda” (2015), „Beskidzkie historie ziołowe” (2015), „Młodsi-starszym, starsi-młodszym. Wymiana doświadczeń kulinarnych” (2016), „Skrzypce głosem duszy – muzyka tradycją regionu” (2017), projekt „Muzyka, taniec i śpiew – organizacja warsztatów i spotkań”, projekt kulinarny "Dobra żona tym się chlubi, że gotuje co mąż lubi", nagranie płyty z orkiestrą OSP w Sidzinie i kapelą "Zawitujo kolędnicy - sidzińskie kolędy i pastorałki"czy też realizacja filmu traktującego o zwyczajach i obrzędach tradycyjnego wiejskiego wesela. Bierze czynny udział w nagraniach opowiadających o życiu dawnej wsi. Można ją było zobaczyć w roli praczki z „kijonką” w ręce w skansenowym potoku,  czy też w roli skubarki podczas „darcia pierza”. A wszystko to po to, aby zachować w pamięci mieszkańców obraz zapomnianej już wsi sprzed setek lat.

Za swoją pracę została już niejednokrotnie wyróżniona: w 2006 r. zaliczono ją do grona „Zasłużonych dla Gminy Bystra-Sidzina”, natomiast w 2009 r. odznaczono orderem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.  W 2014 r. została finalistką konkursu „Jagna 2014”, rozgrywanego w Żywym Skansenie Folkloru w Nagawkach koło Łodzi. Czynnie uczestniczy także w życiu społecznym, sprawując mandat radnej powiatowej.

Mając na uwadze dotychczasową działalność, kandydatura pani Jadwigi Czarny  w konkursie „Osobowość Ziem Górskich”, została decyzją kapituły konkursowej zakwalifikowana do drugiego etapu – głosowania internetowego, w którym otrzymała największą liczbę głosów w swojej kategorii. Podczas gali podsumowującej konkurs "Osobowość Ziem Górskich", w uznaniu za dotychczasowe zasługi dla rozwoju i promocji ziem górskich, kapituła konkursu wyróżniła panią Jadwigę Czarny tytułem „Przyjaciel Ziem Górskich”. (A.N.)

 

poniedziałek, 12 Grudzień, 2022
Powrót na górę