BIP

Rusza termomodernizacja szkół w Gminie Bystra-Sidzina

26-02-2018, 11:38 -- Anna Nieużytek

W lutym został rozstrzygnięty przetarg  na termomodernizację szkół w naszej gminie, Wszystkie niezbędne prace w Szkole w Bystrej Podh. wykona firma NOVUM z Krosna, z kolei w Szkole w Sidzinie  firma PROFES z Rabki-Zdroju. Już w marcu firmy rozpoczną przygotowanie do prac min. na swoje potrzeby wykonają inwentaryzacje budynków, aby z początkiem wiosny rozpocząć prace termomodernizacyjne. Zakończenie inwestycji jest zaplanowane na październik br.

 

Inwestycja jest realizowana przy wsparciu środków Unii Europejskiej, a dokładnie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020. Wartość dofinansowania wynosi ponad 3 mln zł.

W ramach prac w szkołach w Sidzinie i Bystrej Podhalańskiej będzie wykonane docieplenie ponad 10 tys. m2 ścian i stropów, wymiana nieszczelnych okien i drzwi. Zadanie obejmuje również montaż nowych pieców wraz z buforami 2x2000 litrów, wymianę oświetlenia na LED-owe i montaż na dachu każdej ze szkół paneli fotowoltaicznych do produkcji energii elektrycznej o mocy przeszło 24 kW.

W związku z ochroną powietrza gminy w Małopolsce w ciągu 5 lat muszą w swoich budynkach zastosować rozwiązania ograniczające emisję zanieczyszczeń do środowiska. W naszej gminie budynkami, które ich najwięcej generują, są szkoły. Spowodowane jest to tym, że budynki są stare i niedocieplone.  Dlatego też nawet przy niewielkich mrozach, w zimie dziennie w każdej ze szkół spalane jest po 1 tonie ekogroszku, a i tak niektóre klasy są niedogrzane. Ta kiepska sytuacja termiczna szkół powoduje, że już na początku października trzeba budynki ogrzewać.

Termomodernizacja szkół pozwoli obniżyć koszty wydatkowane na  energię (węgiel, energia elektryczna) o  50 %. Dodatkowo - co warto podkreślić - budynki po wykonaniu robót zyskają zdecydowanie na estetyce.

 

poniedziałek, 26 luty, 2018
Powrót na górę