BIP

Święto Bystrej

23-06-2015, 08:36 -- Barbara Dudek

 

12 i 14 czerwca 2015 r. zorganizowano, jak w poprzednich latach, „Święto Bystrej”. Organizatorami tego święta byli: Proboszcz Parafii w Bystrej oraz parafianie. Oprawę święta zapewnił Oddział Związku Podhalan w Bystrej. Specjały kulinarne serwowało Koło Gospodyń Wiejskich z Bystrej.

Co roku, 12 czerwca Kościół obchodzi wspomnienie błogosławionych 108 męczenników z czasów II wojny światowej, wśród których znalazł się ks. Stanisław Pyrtek, pochodzący z Bystrej. W tym dniu wyruszyła uroczysta procesja ku czci błogosławionego księdza, spod kapliczki przy jego rodzinny domu do kościoła parafialnego, gdzie odbyła się uroczysta msza św. w której wzięły udział poczty sztandarowe okolicznych oddziałów Związku Podhalan, Ochotniczej Straży Pożarnej z Bystrej, Szkoły im. Św. Jana Kantego z Bystrej oraz parafianie.

Z kolei 14 czerwca br. odbyło się uroczyste świętowanie na placu festynowym w Bystrej.

W uroczystości tej brali udział mieszkańcy Bystrej oraz zaproszeni goście: Wójt Gminy Bystra-Sidzina Stanisław Tempka wraz z rodziną, Przewodniczący Rady Jan Motor oraz radni gminy, dyrektorzy GOKPTiS, Skansenu, szkoły i przedszkola w Bystrej oraz innych organizacji działających na terenie Gminy Bystra-Sidzina.

Podczas niedzielnych uroczystości wystąpili:

Przedszkolaki  z Bystrej, dzieci i młodzież Zespołu Szkół w Bystrej, Zespół Regionalny z Bystrej, Orkiestra Dęta OSP w Bystrej, Zespół „Dolina Soły” z Oświęcimia.

Zespoły te uświetniały  święto i umilały czas uczestnikom występami.  Były również różne konkursy i atrakcje dla dzieci. Członkinie KGW Bystra częstowały uczestników imprezy bardzo smacznymi potrawami regionalnymi, kołaczem, chlebem ze smalcem. Było również ciasto oraz kawa i herbata. Stowarzyszenie „Tradycja i Natura” w Bystrej-Sidzinie prowadziło dla dzieci warsztaty m.in. z koronkarstwa, malowania na szkle. Imprezę prowadzili członkowie Związku Podhalan:  Krystyna Matyasik i Marek Ryś. Radosne świętowanie otworzył ks. Proboszcz Adam Byrski – modlitwą i przywitaniem gości. Do wesołej zabawy i poczęstunku zaprosiła wszystkich uczestników święta prezes Związku Podhalan Helena Skupień.

Do zabawy przygrywała kapela góralska z Zubrzycy – bawiono się wesoło do godz. 22.00.

(H.Skupień)

Poniżej link do galerii zdjęć:

Powrót na górę