BIP

Święto Bystrej Podhalańskiej

17-06-2019, 14:57 -- Anna Nieużytek

Tegoroczne Święto Bystrej Podhalańskiej, dzięki zaangażowaniu i pomysłowości  organizatorów, można zaliczyć do bardzo udanych.

Patronem uroczystości był - pochodzący z Bystrej Podhalańskiej - bł. Stanisław Pyrtek. Świętowanie zapoczątkowano przy kapliczce upamiętniającej Jego pochodzenie. Znajduje się przy niej ziemia z miejsca Jego pochówku na Białorusi, którą w tym roku przywieźli podróżujący Jego śladami pielgrzymi z Bystrej Podhalańskiej.

W uroczystej procesji, w asyście orkiestry dętej i pocztów sztandarowych, przeniesiono wizerunek bł. Stanisława Pytka do kościoła parafialnego pw. św. Marcina w Bystrej Podhalańskiej. Mszy św. przewodniczył proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Sidzinie, ks. Kanonik Józef Bafia.

Druga część uroczystości miała miejsce na placu festynowym obok Urzędu Gminy. W przygotowanie licznych atrakcji zaangażowane było szerokie grono organizatorów: Parafia pw. św. Marcina w Bystrej Podhalańskiej, Oddział Związku Podhalan, Koło Gospodyń Wiejskich, Szkoła Podstawowa i Przedszkole Publiczne z Bystrej Podhalańskiej, Ochotnicza Straż Pożarna w Bystrej Podhalańskiej wraz z Orkiestrą Dętą, a także Gminny Ośrodek Kultury Turystyki i Sportu.

Organizatorzy stanęli na wysokości zadania i zapewnili przybyłym gościom szeroki wachlarz atrakcji. O stronę kulinarną zadbały panie z Kola Gospodyń Wiejskich w Bystrej Podhalańskiej, przygotowując obiad dla zaproszonych gości, a następnie częstując wszystkich chętnych pyszną zupą rydzową, plackami pieczonymi na blasze i chlebem ze smalcem. Można też było nabyć domowe ciasto, popcorn, watę cukrową i gofry. Na kolejnych stoiskach serwowane były także potrawy z grilla, a także cieszące się popularnością wśród dzieci frytki i zapiekanki.

Na stoisku Stowarzyszenia Tradycja i Natura dla dzieci rozdawane były dmuchane baloniki, obejrzeć można było także piękne witraże.

Popołudnie umiliły występy Orkiestry Dętej OSP w Bystrej Podhalańskiej, Związku Podhalan, uczniów ze Szkoły Podstawowej i dzieci z Przedszkola Publicznego.

Przeprowadzona została także loteria fantowa, z której dochód przeznaczony zostanie  na szczytny cel: remont kościoła pw. Najświętszego Bożego Ciała w Ikaźni  na Białorusi -  parafii, gdzie posługę sprawował, beatyfikowany przez Jana Pawła II, bł. Stanisław Pyrtek.

Dużym zainteresowaniem w niedzielne popołudnie cieszyły się pokazy ratownictwa, zorganizowane przez druhów z OSP w Bystrej Podhalańskiej oraz widowiskowe akrobacje rowerowe.

Na placu festynowym nieoczekiwanie pojawili się zbóje spod Babiej Góry, którzy uprowadzili i zakuli w dyby ks. Adama Byrskiego. Parafianie jednak nie dali mu zrobić krzywdy i wykupili jego wolność,  hojnie składając okup za swego proboszcza.    

Dla dzieci również nie zabrakło atrakcji. Darmowe dmuchane zamki i zjeżdżalnie oblegane były przez najmłodszych uczestników imprezy.

Wieczorem, na zakończenie, koncert dał zespół, którego repertuar przypominał styl gospel – PDF Po Drodze z Franciszkiem.

Był to dzień wypełniony gwarem, śmiechem, muzyką i radością. Hasło przewodnie tego święta „Tato. Mamo, przytul swoje dziecko” idealnie wpasowało się w panujący klimat. Jak pokazali licznie przybyli mieszkańcy naszej gminy, można bawić się, świętować i miło spędzić czas w towarzystwie rodziny, przyjaciół i znajomych.

Fot. M. Drobny, A. Nieużytek

Powrót na górę