BIP

Wiara i Tożsamość. Ćwierć wieku Związku Podhalan w Sidzinie

16-12-2022, 09:21 -- redaktor

W tegorocznym konkursie ofert na realizację zadań publicznych Gminy Bystra-Sidzina w zakresie kultury sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w Gminie Bystra-Sidzina, zgłoszonych zostało kilka wniosków. Jednym z nich, była propozycja Oddziału Związku Podhalan w Sidzinie. Złożony wniosek dotyczył dofinansowania wydania publikacji książki „Wiara i Tożsamość. Ćwierć wieku Związku Podhalan w Sidzinie”. Zawiera ona wiele informacji o działalności oddziału na przestrzeni 25 lat, a także wątki historyczne i etnograficzne dotyczące wsi Sidzina. Komisja konkursowa postanowiła wesprzeć inicjatywę, przyznając dotację w wysokości 4000 zł.

Autorem publikacji jest  pan Maciej Motor-Grelok. Tytuł książki „Wiara i tożsamość”, to odwołanie do góralskich fundamentów i korzeni, którym wiara daje siły w trwaniu na posterunku tradycji i tożsamości. Książka, jest namacalnym dowodem dbałości o zachowanie spuścizny ojców, rodzimej sztuki i  zwyczajów. Stanowi dążenie do tego, aby kultura góralska ewaluowała i rozkwitła wplatając się w szeroko rozumianą kulturę narodową. 

Jak można przeczytać we fragmentach opracowania, Sidzina, to rodowe gniazdo górali babiogórskich, zwanych też często Babiogórcami, których kultura przez setki lat stała na straży tradycji, z czasem stając się bardzo ważnym miejscem na mapie Góralszczyzny Polskiej. Dziś wieś, to mocny ośrodek kultury góralskiej, górali babiogórskich z elementami i wpływami podhalańskimi tak w gwarze, śpiewie, tańcu i odzieniu.

Książka przybliża historię kultu Sidzińskiej Matki Boskiej, która jest patronką Oddziału, a także  ludzi tworzących wspólnotę związkową. Jak podkreśla autor, ludzki kapitał -  to największy skarb w aktywności stowarzyszenia.

Książka dostępna jest w bibliotekach publicznych oraz lokalnych organizacjach. (A.N.)

Wizualizacja okładki książki:

 

piątek, 16 Grudzień, 2022
Powrót na górę