BIP

Wielka parada smoków

07-06-2017, 13:32 -- Zbigniew Lipka

 

Wielka Parada Smoków to impreza organizowana od 2000 roku przez Teatr Groteska. Jej pomysłodawcą jest dyrektor tego teatru Adolf Weltschek. Wydarzenie na stałe wpisało się w kulturową mapę Krakowa – przyciąga nie tylko mieszkańców miasta, ale również tysiące miłośników smoków z całej Polski, Europy i świata.

W niedzielę, 04.06.2017 r. odbyła się ,,17 Wielka Parada Smoków''. Wzięło w niej udział ponad tysiąc dzieci z całej Polski, w tym  dzieci ze świetlicy działającej przy GOKPTiS, świetlicy u Sióstr Zakonnych w Sidzinie Górnej, oraz Gminnej Biblioteki w Sidzinie. Podziwiać można kilkadziesiąt samodzielnie zaprojektowanych i wykonanych smoków, które walczyły o tytuł Najpiękniejszego Smoka Parady. W tym roku hasło do stworzenia smoczych postaci brzmiało: „Smoki Morza Śródziemnego”.

Inspiracją do powstania „naszego” smoka była Hiszpania. Podczas jego planowania i konstruowania twórcy puścili wodze fantazji. Pomysły zaczerpnęli z kultury, historii , plastyki i ornamentyki Hiszpanii. To kraj ciepły, związany z Hiszpankami, Hiszpanami, tańcem flamenco, walką byków. Nazwa smoka ,,CORRIDUS'- pochodzi od corridy”. Smok został zrobiony z następujących materiałów: Głowa byka z drewna, korpus z materiału wypchanego piórami, który pokryty został łuskami z papierowych talerzyków pomalowanych farbą i posypanych brokatem, całość osadzona na platformie.

Wielka Parada Smoków rozpoczęła się od ulicy Grodzkiej, przeszła ulicami Starego Miasta a swój finał miała na Rynku Głównym. Dodając uroku całej oprawie dziewczyny tańczyły w strojach hiszpańskich do muzyki flamenco, a niezawodni chłopcy ,,Hiszpanie'' ciągnęli naszego wielkiego byka za rogi. W paradzie wzięło udział 41 smoków. Niepowtarzalnego klimatu dodawała muzyka hiszpańska, która towarzyszyła podczas parady.

Trud i wysiłek włożony w przygotowanie do imprezy został doceniony. W kategorii domy kultury, świetlice, instytucje kulturalno- oświatowe, nasz Smoko - Byk zajął I miejsce.

środa, 7 Czerwiec, 2017
Powrót na górę