BIP

"XX Juzyna na Holi" i obchody 100 lat Związku Podhalan

14-08-2019, 14:53 -- Anna Nieużytek

Związek Podhalan w Polsce obchodzi w tym roku 100 rocznicę powstania. W związku z tym organizowane są liczne uroczystości świętujące ten piękny jubileusz.

4 sierpnia, w Nowym Targu odbył się Nadzwyczajny Zjazd Podhalan, w którym uczestniczyli członkowie poszczególnych oddziałów, mieszkańcy Podhala, samorządowcy, parlamentarzyści, a także prezydent RP Andrzej Duda.

Delegacje oddziałów Związków Podhalan z naszej gminy również wzięły udział w obchodach 100-lecia istnienia Związku Podhalan w Polsce i 115-lecia Związku Górali.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Władysława Orkana, po czym w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawiona została uroczysta msza św. pod przewodnictwem Metropolity Krakowskiego,  ks. Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.

Następnie w uroczystym pochodzie, w którym wzięło udział 60 pocztów sztandarowych, przemaszerowano na nowotarski Rynek, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości.

Na koniec, w auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej odbył  się Zjazd Podhalan z udziałem zaproszonych gości i delegatów z poszczególnych Oddziałów Związku Podhalan.

Na terenie Gminy Bystra-Sidzina obchody roku jubileuszowego zaakcentowano również podczas corocznej „Juzyny na Holi”. 11 sierpnia już po raz dwudziesty odbyło się spotkanie Górali Babiogórskich, Orawskich i Podhalańskich, na które zaprosił Zarząd Główny Związku Podhalan w Polsce, Oddział Związku Podhalan w Sidzinie wraz z Oddziałami w Bystrej Podhalańskiej i Makowie Podhalańskim oraz Gmina Bystra-Sidzina.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji Związku Podhalan w Polsce w 100-lecie jego powstania, odprawioną w Kaplicy Matki Bożej Opiekunki Turystów na Okręglicy, pod przewodnictwem proboszcza Parafii św. Mikołaja w Sidzinie, równocześnie Kapelana O/ZP Sidzina, ks. Józefa Bafii. Modlitwie towarzyszyły sztandary Oddziałów Związku Podhalan z Poronina, Bystrej Podhalańskiej, Makowa Podhalańskiego i Sidziny.

Następnie  świętowanie przeniosło się na plac obok Schroniska na Hali Krupowej. Na przygotowanej specjalnie na tę okazję scenie ,wszystkich zebranych oraz zaproszonych gości powitał 14 Prezes Związku Podhalan w Polsce/2008 – 2014/ w jego 100 – letniej historii , pan Maciej Motor-Grelok. W uroczystości wzięli udział: Poseł na Sejm RP Sławomir Hajos, Senator RP Andrzej Pająk, Przewodniczący Rady Powiatu Suskiego Ryszard Hadka, Wójt Gminy Bystra-Sidzina Stanisław Tempka, Przewodnicząca Rady Gminy Dorota Kowalik, Kazimierz Bielak Sekretarz Prezydium Zarządu Głównego Związku Podhalan Polsce, Emilia Rutkowska Z-ca Skarbnika Prezydium ZP, Mieczysław Olcoń Przewodniczący Głównej Komisji Rewizyjnej ZP, Kowalczyk Julian Redaktor Naczelny Podhalanina , Główny Historyk ZP.

Popołudnie umiliły występy obchodzącego 20-lecie działalności Zespołu Góralskiego „Holniki” z Sidziny, a także zespołu Koliba z Orawki, Zespołu przy O/ZP w Bystrej Podhalańskiej, Makowskich Muzykantów oraz Orkiestry Dętej z OSP w Skawicy.

Współorganizatorem imprezy był GOKPTiS Gminy Bystra-Sidzina.

Schronisko na Hali Krupowej to jedno z bardziej urokliwych schronisk w polskich górach. Po raz pierwszy Juzyna odbyła się tu w 2000 r. Było to podczas pierwszego Światowego Zjazdu Górali. Od tej pory rokrocznie w tym pięknym zwyczaju biorą udział nie tylko członkowie Oddziałów Związku Podhalan, ale również okoliczni mieszkańcy wraz z rodzinami i turyści. Podczas Juzyny podziwiać można góralską muzykę, przyśpiewki i tańce. To okazja, by zwłaszcza młodemu pokoleniu, przekazywać ideę wartości: wiary, kultury, tradycji i obyczaju.(A.N.)

 

Fot. A. Nieużytek

środa, 14 Sierpień, 2019
Powrót na górę