BIP

Zapach chleba unoszący się w Skansenie? Dokładnie tak!

13-03-2018, 11:48 -- Anna Nieużytek

W Skansenie w Sidzinie – Muzeum Kultury Ludowej zakończyły się prace związane z realizacją projektu pn. „W kruszynce chleba, nawet tej najmniejszej, bajkowe prawie są czary – chleb w kulturze wsi”, sfinansowanego dzięki środkom Fundacji PZU.

W pierwszym etapie prac zbudowany został duży piec chlebowy, wyposażony dodatkowo w blachę. W związku z tym jedno z pomieszczeń skansenu przeznaczone zostało wyłącznie na potrzeby spotkań warsztatowych. Zakończenie budowy pieca przyniosło ze sobą nowe wyzwanie dla pracowników skansenu – zgłębić tajniki wypieku tradycyjnego, wiejskiego chleba.

Kolejne prace skupiały się wokół wyważenia koła młyńskiego, oczyszczenia koryta potoku przepływającego przez teren skansenu oraz uregulowania jego biegu, tak aby zapewnić dopływ na koło młyńskie takiej ilości wody, która wprawi go w ruch i sprawi, że młyn w starodawny sposób zamieni ziarna w mąkę.

Kiedy już można było wsłuchać się w miarowy stukot koła młyńskiego, przystąpiono do realizacji prac wewnątrz budynku młyna. Koniecznym okazało się dostosowanie i uregulowanie starych kół napędowych, wykonanie przekładni, wałów napędowych wraz z pełnym oprzyrządowaniem oraz zakup  i montaż pasów transmisyjnych. Elementy te zostały należycie zabezpieczone przed zniszczeniem. Naprawiono także „trzepak” do mąki oraz wykonano nowy wał, służący do oczyszczania mąki.

Po zakończeniu szeregu prac remontowo-budowlanych odtworzono stroje robocze, które posłużą podczas prowadzenia warsztatów. Ich wzory odpowiadają tradycjom regionu – odzwierciedlają bowiem pod względem kolorystyki, wzornictwa i zastosowanych materiałów dawne ubrania wykorzystywane na co dzień do pracy przez naszych przodków - górali Kliszczaków.

 „Tchnięcie życia” w zabytkowy młyn było marzeniem wielu osób związanych z skansenem, przyjaciół gminy a nawet turystów odwiedzających muzeum. Spełnienie tego marzenia nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie jakie okazane nam zostało ze strony Fundacji PZU, która zainteresowała się projektem i postanowiła go sfinansować. Serdecznie dziękujemy za tę pomoc.

Gdy tylko zima zakończy swe podboje i pogoda dopisze zachęcamy wszystkich zainteresowanych do obejrzenia rezultatów prac oraz do udziału w organizowanych warsztatach. Na pewno będzie to świetna zabawa!

wtorek, 13 Marzec, 2018
Powrót na górę