BIP

E-dowody osobiste oficjalnie wchodzą w życie.

Od poniedziałku, 4 marca, możemy składać wnioski o ich wydanie. Każdy, kto będzie wyrabiać nowy dowód, otrzyma jego elektroniczną wersję z chipem.

Nowe, elektroniczne dowody wizualnie przypominają te, które były dotychczas wydawane. Różni je natomiast jedna, kluczowa kwestia. To wgrana warstwa elektroniczna, którą jest niewidoczny z zewnątrz chip.

Poza wbudowaną warstwą elektroniczną (wewnętrznym chipem), e-dowód będzie posiadać na pierwszej stronie numer CAN - umożliwia on korzystanie z elektronicznych funkcji e-dowodu oraz zabezpiecza przed odczytaniem danych zapisanych przez osoby nieuprawnione. Numer CAN potrzebny jest również do korzystania z elektronicznych funkcji e-dowodu.

     e-dowód   Co to jest i do czego służy ?

Jest to wielofunkcyjny dokument z warstwą elektroniczną, który będzie bezpiecznym narzędziem do komunikacji obywatela z administracją i pozostałymi podmiotami.

E-dowód będzie posiadał   warstwę graficzną i warstwę elektroniczną.

Warstwa elektroniczna dowodu osobistego będzie zawierać:

  • Dane zamieszczone w warstwie graficznej dowodu osobistego zapisane w postaci elektronicznej, z wyjątkiem numeru CAN;
  • Certyfikat identyfikacji i uwierzytelnienia;
  • Certyfikat podpisu osobistego;
  • Certyfikat potwierdzenia obecności;
  • Przestrzeń na zamieszczenie kwalifikowanego certyfikatu podpisu elektronicznego;

E-dowód posiada wszystkie dotychczasowe funkcje dowodu osobistego-potwierdza tożsamość i obywatelstwo oraz uprawnia  do przekraczania granic niektórych państw.

Dodatkowo dzięki warstwie elektronicznej, osoby zainteresowane będą mogły używać e-dowodu do elektronicznej komunikacji z administracją publiczną i innymi podmiotami. E-dowód umożliwia m.in.:

  • Logowanie do portali administracji publicznej (np. ePUAP);
  • Elektroniczne podpisywanie dokumentów (podpis osobisty);
  • Korzystanie z automatycznych bramek granicznych np. na lotniskach;

WAŻNE! Jeśli twój dowód osobisty jest nadal ważny – nie musisz go wymieniać.

E-dowód zawiera te same dane co poprzedni dowód osobisty. Jedyną nową informacją na pierwszej stronie (awersie) e-dowodu jest numer CAN. Jest on tez zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie (rewersie).

CAN będzie potrzebny, jeśli chcesz skorzystać z elektronicznych funkcji e-dowodu. Ponadto chroni twój e-dowód, żeby osoba niepowołana nie odczytała zdalnie twoich danych zapisanych w warstwie elektronicznej.

Jeżeli chcesz używać  elektronicznych funkcji e-dowodu , przy odbiorze lub później w dowolnym  urzędzie gminy, możesz ustalić kody PIN:

  • Do logowania – PIN1 , który zawiera 4 cyfry;
  • Do składania podpisu osobistego – PIN2 , który zawiera 6 cyfr;

KOD PIN2 ustalają tylko te osoby, które zaznaczyły we wniosku, że chcą mieć w e-dowodzie podpis osobisty.

Otrzymasz również kod PUK. Nie chcesz go odebrać? Zostaw w urzędzie. Kod PUK służy do odblokowania e-dowodu w przypadku zablokowania poprzez trzykrotne podanie błędnego kodu PIN.

Kradzież, zagubienie e-dowodu  -co robić?

Zgłoś zgubienie lub kradzież e-dowodu w urzędzie gminy lub w każdej chwili przez Internet na stronie www.obywatel.gov.pl – wtedy e-dowód zostanie unieważniony.

Jeśli nie wiesz gdzie jest twój e-dowód, ale masz nadzieję, że jeszcze go znajdziesz, możesz go zawiesić na maksymalnie 14 dni. Jeśli w tym czasie nie cofniesz zawieszenia, twój e-dowód zostanie automatycznie unieważniony. Jeśli w tym czasie cofniesz zawieszenie, twój e-dowód będzie znów ważny. To również możesz zrobić w urzędzie gminy lub przez Internet na stronie www.obywatel.gov.pl – wtedy e-dowód zostanie zawieszony od razu.

Jeśli ukradziono twój e-dowód, zgłoś to Policji. Nie musisz już dodatkowo zgłaszać tego w urzędzie gminy. E-dowód zostanie unieważniony.

Pamiętaj, żeby kradzież lub zagubienie e-dowodu dodatkowo zgłosić w dowolnym banku. Zgłoś ten fakt nawet jeśli nie masz konta bankowego.  Dzięki temu zadbasz o swoje bezpieczeństwo i ochronisz się przed oszustami.

Dodatkowe informacje, w tym jak korzystać z e-dowodu, znajdziesz na stronie www.edowod.gov.pl

Powrót na górę